Wybór przychodni lekarskiej

Wybór przychodni lekarskiej

Z pewnością każdy wie, że na terenie całego kraju działa dużo przychodni lekarskich. Niektóre z nich oferują opiekę medyczną w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, inne są to niepubliczne placówki i opieką objęci More »

Drewno i jego rodzaje

Drewno i jego rodzaje

Na naszym rynku mamy bardzo wielu producentów którzy oferują wam różnego rodzaju drewno. I jak się okazuje takiego drewna jest naprawdę bardzo dużo, dlatego często sami do końca nie wiemy w co More »

Okulary vermari – najlepszy wybór

Okulary vermari – najlepszy wybór

Szukasz dobrych okularów sportowych, ale nie możesz nigdzie znaleźć takich, które naprawdę by Ci odpowiadały? Chcesz, aby były wygodne i komfortowe, ale przede wszystkim, aby spełniały swoje zadanie, zatem naprawdę i skutecznie More »

Marki dla graczy

Marki dla graczy

Corsair to jedna z wiodących marek zajmujących się produkcją pamięci RAM. Ponadto, w ofercie Corsair naleźć można również pamięci Flash. Są one sprzedawane w dwojaki sposób, albo w postaci układów elektronicznych dla More »

Co musisz wiedzieć o drewnie egzotycznym

Co musisz wiedzieć o drewnie egzotycznym

Drewniane elementy wystroju wnętrz czy dekoracji zewnętrznej zyskują coraz większe grono zwolenników. Przez wiele lat tego typu aranżacje były raczej rzadko spotkane, ponieważ na jakiś czas drewno poszło praktycznie całkowicie w odstawkę. More »

 

Czego unikać w składzie szamponu?

Dobre naturalne szampony do włosów nie powinny posiadać detergentów w swoim składzie. Niedość, że nie służą one naszym włosom to jeszcze im szkodzą. Czego unikać w składzie szamponu?

Przede wszystkim SLS – Sodium Lauryl Sulfate, detergenta który jest dodawany do praktycznie wszystkiego. Ma silne działanie czyszczące i wykorzystuje się go do płynów do mycia naczyń, szamponów, żeli pod prysznic, mydeł, a także do wielu środków czyszczących. Dla skóry głowy SLS jest bardzo szkodliwe. Może powodować przesuszenie skóry, która w następstwie zacznie się przetłuszczać. To może prowadzić także do powstania łupieżu. SLS są bardzo szkodliwe dla skóry i mogą powodować także świąd, rumień i charakterystyczne plamy. Twierdzi się także, ze SLS jest rakotwórczy. Pewne jest natomiast jego doprowadzanie do swędzenia skóry głowy, wypadania włosów, a także uzależnienia od innych kosmetyków mających go w składzie.

Nalezy także unikać SLES, czyli Sodium Laureth Sulfate, który ma podobne zastosowanie i działanie co SLS. To także syntetyczny detergent, którego nie powinny zawierać naturalne szampony do włosów. SLES jest silnym alergenem, wzmacnia łamliwość włosów, zaburza wydzielanie łoju i potu, powoduje podrażnienie oczu. Udowodnione naukowo jest także jego działanie rakotwórcze i mutogenne. Nie należy stosować szamponów z tymi składnikami w czasie ciąży, wystrzegać powinno się także używania ich przez dzieci.

Czego unikać w składzie szamponu? Propylene Grycol, który jest pochodną ropy naftowej, a w kosmetykach stosowany jest jako rozpuszczalnik. Uszkadza strukturę proteinowo-lipidową, silnie podrażnia oczy wywołując stany zapalne.

Poza tym unikać także powinno się składników pianotwórczych takich jak MEA, TEA i DEA. To, że skóra pieni się mniej nie oznacza wcale, że w ten sposób kosmetyk traci na swoim działaniu oczyszczającym.

Powyższe składniki to główne przykłady tego, czego unikać w składzie szamponu. naturalne szampony do włosów nie powinny jednak zawierać żadnego z nich.