gniazdko dla noworodka

gniazdko dla noworodka

Bezpieczne pieluszki dla Twojego dziecka Gniazdko można prać w pralce w 30 stopniach bez wirowania. Próbowałam podkładać mu pod bok zrolowany ręcznik, poduszkę, a nawet wykorzystać specjalne gniazdko dla wcześniaków, ale utrzymywały More »

gniazdko dla niemowlaka

gniazdko dla niemowlaka

Jabłko obrać, pokroić na cząstki, usunąć gniazdo nasienne, każdą cząstkę pokroić na plasterki a plasterki rozłożyć na cebuli. Sprzedam kury nioski odchowane w wieku 14- do 22 tygodni Transport powyżej 150 sztuk More »

Wybór przychodni lekarskiej

Wybór przychodni lekarskiej

Z pewnością każdy wie, że na terenie całego kraju działa dużo przychodni lekarskich. Niektóre z nich oferują opiekę medyczną w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, inne są to niepubliczne placówki i opieką objęci More »

Drewno i jego rodzaje

Drewno i jego rodzaje

Na naszym rynku mamy bardzo wielu producentów którzy oferują wam różnego rodzaju drewno. I jak się okazuje takiego drewna jest naprawdę bardzo dużo, dlatego często sami do końca nie wiemy w co More »

Okulary vermari – najlepszy wybór

Okulary vermari – najlepszy wybór

Szukasz dobrych okularów sportowych, ale nie możesz nigdzie znaleźć takich, które naprawdę by Ci odpowiadały? Chcesz, aby były wygodne i komfortowe, ale przede wszystkim, aby spełniały swoje zadanie, zatem naprawdę i skutecznie More »

 

Czy warto zakładać wspólnotę

W ostatnim czasie coraz więcej mieszkańców jest za tym, aby w ich bloku lub kamienicy działała wspólnota mieszkaniowa. Jednak nie wszyscy dokładnie wiedzą czym ona jest i na czym polega jej działalność oraz jak założyć wspólnotę. Wyjaśnijmy podstawowe zagadnienia związane z pojęciem wspólnoty mieszkaniowej. Co prawda od założenia pierwszych wspólnot mieszkaniowych minęło kilka lat, ale zmieniające się przepisy prawne, jak również jeszcze zbyt mała popularność tego typu rozwiązań ciągle budzą szereg pytań i wątpliwości.

Po co zakładać wspólnotę mieszkaniową?

Wspólnota mieszkaniowa powstaje w każdym budynku mieszkalnym, w którym został sprzedany choć jeden lokal, zostało wyodrębnione prawo własności. Przy czym lokal ten nie musi być koniecznie mieszkalny, a jego właścicielem nie musi być osoba fizyczna, ale może być również skarb państwa, gmina, przedsiębiorstwo państwowe, spółdzielnia mieszkaniowa itp. Jest to odpowiedź na pytanie jak założyć wspólnotę. O wspólnocie mieszkaniowej mówimy w sytuacji kiedy wszystkie lokale wchodzące w skład określonej nieruchomości mają wyodrębnione prawo własności. Kiedy choć jeden lokal będzie funkcjonował na zasadzie prawa spółdzielczego do lokalu, to wtedy właściciele pozostałych lokali nie będą mogli stworzyć wspólnoty mieszkaniowej. Każdy we wspólnocie ma określone udziały ze względu na wielkość swojego mieszkania.

Podstawowe pytanie jakie nasuwa się w tym miejscu, to jak założyć wspólnotę mieszkaniową zgodnie z prawem? Aby tak się stało muszą zostać dopełnione wszelkie formalności. Tak więc na początku należy zwołać pierwsze zebranie właścicieli, na którym zostanie wybrany zarząd, który ma za zadanie podjąć niezbędne działania takie jak zgłoszenie do urzędu statystycznego po to aby nadany został numer regon. Następną w kolejności czynnością jest założenie w banku konta wspólnoty mieszkaniowej. Kolejnym krokiem jest zgłoszenie do Urzędu Skarbowego o nadanie NIP-ui to wszystko co trzeba zrobić aby założyć wspólnotę ze spółdzielni mieszkaniowej.